Reklama

 


      

 

 

              

 

               

Rozhovor s členem Výkonného výboru OFS Jičín Pavlem Kozákem

Funkcionářský matador a velká duše železnického fotbalu Pavel Kozák byl na Valné hromadě OFS Jičín dne 26. 02. 2021 zvolen do výkonného výboru jičínského svazu, přičemž získal mezi ostatními uchazeči jednoznačně nejvyšší počet hlasů - celkem 20. Role moderátora se opět ujal Mgr. Vladimír Blažej.

1. Pane Pavle Kozáku, zkuste nám nastínit, v čem budou spočívat Vaše první kroky či návrhy ve výkonném výboru Okresního fotbalového svazu Jičín?

"Předpokládám, že se se mnou počítá opět do STK, takže v první řadě musím získat někoho, kdo do toho půjde se mnou, protože můj dlouholetý spolehlivý parťák Honza Neumann svoji činnost v komisi ukončil. Potom bude nejdůležitější najít možnosti, jak v případě uvolnění covidových opatření dohrát soutěže".  

2. Jak hodnotíte současný stav nebo spíše paralýzu amatérského a mládežnického sportu?

"Teď zrovna prožíváme to nejkritičtější období, takže se o tom špatně hovoří, ale myslím si, že vláda důležitý čas prokaučovala a teď to bude o to složitější. Všechno se zastavilo, ta pauza možná hodně sportovcům ukončí kariéru, a to ve všech kategoriích. A je jedno, jestli si najdou rozumný důvod, nebo prostě už nebudou mít chuť se zpotit. Prostě průšvih".

3. Volby do OFS Jičín byly předmětem poměrně intenzívní masáže ze strany editora facebookového profilu Fotbal v Královéhradeckém kraji Tomáše Brixiho. Jak byste tuto skutečnost komentoval?

"No pro mne to je smutná ukázka toho, kam může vést snaha „otočit kormidlo dějin do toho jediného správného směru“.  Tomáš se sice nakonec Honzovi omluvil, ale až po volbách, které tak jeho přičiněním mohly být silně ovlivněny. Naštěstí naprostá většina oddílů vytušila, že se většinou mění to, co nefunguje.  Přitom si Tomáš ta tvrzení mohl klidně ověřit dříve. Svědomí Tomáše Brixiho má velkou kliku, že Honza Šotek není psychicky labilní. Po takové mediální masáži by třeba citlivějšího člověka mohly trápit myšlenky o provaze a vhodné větvi…".

4. V šestici Vašich kolegů ve výkonném výboru OFS Jičín jsou tři kromě Vás, kteří obhájili mandát, a tři noví členové. Jak hodnotíte tento personální stav?

"I když si myslím, že OFS Jičín funguje slušně, čerstvý vítr nemůže uškodit. Okolo Honzy Šotka bylo poslední dobou velice rušno, ten tlak ustál obdivuhodně a za mne je to muž na správném místě. Hodně důležitá persona je pro mne pan Hradecký – všeobecně neoblíbená disciplinární komise v něm má záruku naprosté nezávislosti. Měří všem stejně, vím to z vlastní zkušenosti, když mě na sklonku mojí aktivní kariéry oflastroval. Samozřejmě jsem to tehdy bral jako křivdu. Honza Střížka, to je člověk, který by se pro čistotu fotbalu rozkrájel. Jardu Kříže ještě tolik neznám, ale podle mne to bude opora a funkcionářská budoucnost OFS. Osobně moc neznám ani Dana Malého, ale myslím, že je to rozumný člověk, který přinese zase docela jiný pohled na okresní fotbal. Vím, zní to jako fráze, ty já tedy rozhodně rád nemám, ale prostě to tak vidím. No a nakonec pan Blažej, to je smršť nápadů, jak fotbal zatraktivnit, má úžasný přehled především o mládežnickém fotbale a určitě to bude na soutěžích OFS znát. Pokud tedy děti zaregistrují, že koronapauza skončila a zvednou se od počítačů. Ale tak zlé to snad nebude, občas je vidět, jak si to kluci s balónem na tajňačku někde na louce dávají".

5. V roce 2021 má proběhnout významově velmi výrazná volební Valná hromada FAČR. Kdo by pro Vás osobně byl hypoteticky nejlepší kandidát - Vladimír Šmicer, Petr Fousek, Martin Malík nebo někdo jiný?

"Osobně jsem se setkal pouze s Petrem Fouskem. Bylo to v rámci jeho předvolební kampaně před pár lety. A udělal na mne hodně dobrý dojem. Mrzelo mě, že neuspěl a přivítal bych, kdyby to letos zkusil znovu. Má za sebou složitou a úspěšnou misi v řeckém fotbale, dokázal by to snad srovnat i doma. Kdybych volil sám za sebe, byl by to on. Martin Malík si podle mého názoru ještě jakž takž mohl zachovat tvář, kdyby hned po Berbrově kauze řekl, že dovede FAČR k dalším volbám a skončí. Bohužel to prošvihl. Vladimíra Šmicera jsem měl jako fotbalistu hodně rád, jako funkcionáře si ho moc představit neumím. Ale taková postava se určitě dokáže obklopit těmi správnými lidmi, o které se bude moci opřít".

 

6. Fotbalové veřejnosti na Jičínsku jste spolu se svými některými kolegy představil program činnosti a cílů pro další volební období. Co je pro Vás osobně z tohoto programu největší prioritou?

"Priorita? Možná to bude znít blbě jako další fráze, ale mládež. Hlavně myšlenka alternativních meziokresních soutěží, pokud se ji podaří zrealizovat, určitě přinese větší atraktivitu. A vzkříšení meziškolních soutěží, tedy toho, co si my, dříve narození, pamatujeme jako běžnou součást školního života".

 

7. Pojďme do minulosti. Které své dva funkcionářské vklady považujete své největší úspěchy?

"Na to se těžko odpovídá, já se nerad chválím, moc to neumím – ale pokud se mi něco povede, samozřejmě rád registruji kladnou odezvu. S jistotou ale mohu říci, na co pyšný rozhodně nejsem – na svoje působení ve VV Královéhradeckého KFS. Je to sice už skoro 15 let, ale pořád to ve mně je. Tehdy jsem zaplatil nováčkovskou daň a dojel na naivitu. Nepodařilo se mi prosadit skoro nic, co jsem chtěl, například jsem nedokázal zvrátit kauzu Jičín – Olympia. A to přesto, že jsem na tom zápase byl a v inkriminovaný moment jsem stál vedle tehdejšího předsedy KFS. Nikdo můj pohled na celou věc ale nechtěl brát vážně.  Jen jediná věc se mi tehdy povedla a ta stejně skončila mizerně. Pomohl jsem k dotaci na zavlažování hřiště jednomu tradičnímu okresnímu oddílu. Závlahu nemají dodnes, možná jim to ale pomohlo ke kiosku".

8. Vaše Železnice vede v dosavadním okleštěném průběhu soutěžního ročníku krajskou 1. B třídu. Věříte, že se letošní soutěžní ročník dohraje? Co by ve vztahu k tomuto dosavadnímu umístění bylo Vašim sekretářským přáním?

"Popravdě? Nevěřím. Samozřejmě bych chtěl, aby se soutěže dohrály. To je ale v tuto chvíli asi ve stejné rovině jako přání, aby mi znovu dorostly a zčernaly vlasy a byl jsem o dvacet kilo lehčí… Pokud se soutěže nedokončí, bude mne to mrzet. Nejen za železnické kluky, ale i za další, kterým už druhý rok bere ten mizerný virus a někdy zvláštní vládní opatření radost ze sportu a všeho, co k tomu patří.  V Železnici jsme už dva roky 1. A třídu hráli a myslím si, že pokud u nás vydrží trenér Blažej, současná skvělá parta si ji ještě zahraje taky. Přál bych jim to, hlavně Berusovi, kapitánovi a duši týmu, kterému koronavirus krade nejdůležitější roky kariéry".

 

9. Železnice má být v letošním roce hostitelem dalšího ročníku Lázeňského poháru. Začaly už přípravy na tuto událost?

"Přípravy samozřejmě začaly. Ale je to dost vlažné, takové bez chuti. Nikdo neví, co bude. Lázeňák byl vždycky pro Železnici velká událost, žilo jím celé městečko, pořadatelsky jsme se tradičně zapisovali velice dobře. Jenže letos nevíme, jestli situace takové setkání umožní. Na víkend se sjede na hřiště 8 týmů, to je minimálně 160 lidí, k tomu rozhodčí, pořadatelé – i bez obvyklých tří, čtyř stovek diváků téměř 200 lidí. Ani nevím, jak velký by ten zvláštní PES měl být, aby se mohlo hrát".

 

10. Nyní už trochu nevážně. Vzpomínáte na nějaký svůj nejkrásnější nebo nejvýznamnější vstřelený gól, a pokud ano, kdy to bylo a v jakém zápase?

"No, na to jaké jsem byl kopyto, jsem těch gólů dal docela dost. Mám asi vrozené statistické geny, takže jsem si všechno řádně evidoval. Za Železnici jsem odehrál 736 utkání a 317 krát mi to tam spadlo, Fotbal jsem nikdy pořádně neuměl, jen jsem se nějak dokázal namotat před branku, kde mě ti šikovnější spoluhráči dokázali trefit tak, že se míč odrazil do sítě. Žádný významný gól si nevybavuji, ale rád vzpomínám na Lázeňák v roce 1989 v Toušeni, kde mi cenu pro nejlepšího střelce turnaje předával prominentní klient místních lázní Emil Zátopek. Fotku z této příležitosti opatruji jako oko v hlavě".

11. Sparta nebo Slavia nebo někdo jiný?

"Jasně Slávie. Ale do vojny to byla Dukla. To jsem fotbal ještě nehrál, jen jednou jsem na černo vypomohl dorostencům Starého Místa. Hrál jsem na docela slušné úrovni basket, narukoval jsem do Dukly Lipník, která čerstvě spadla z národní ligy, jenže mě po třech měsících vyhodili a napochodoval jsem na bojovou rotu. No a mladý jelen si tu „křivdu“ prostě nasadil do makovice a všechny Dukly pro mě přestaly existovat.  A po vojně jsem se dal na fotbal. Být Slávista mě teď hodně baví. Zvlášť, když moji nejlepší kamarádi jsou Sparťani".

 

12. Nyní Vás vyzkoušíme jako prognostika. Slavia Praha hraje v osmifinále Evropské ligy dvojzápas s Glasgow Rangers. Jak tyto duely dopadnou a kdo postoupí?

"Předně musím upozornit, že jsem hodně mizerný prognostik. Los beru, na první dojem snadnější soupeř než Lišky, jenže zdání klame. Ale v postup věřím. Byla by to parádní chvilka pro celý český fotbal".

 

13. Fotbalový funkcionář má poměrně omezený časový prostor pro dovolenou. Jaká je pro Vás ta ideální?

"Jojo, řídí se to podle fotbalu, ale jde to, nejsem žádný prosík. Je klika, že máme chápajícího trenéra a kluci za mne zaskočí, když je potřeba. Už léta to mám zavedené stejně – týden koncem června s kamarády, týden v září s rodinkou na houbách na Šumavě. Mimo to musím minimálně dvakrát za rok srovnat myšlenky a dobít baterky o prodlouženém víkendu na jižní Moravě. To je moje srdcovka. Všude s sebou beru samozřejmě kolo, to je pro můj život nepostradatelný společník".