Reklama

 


      

 

 

              

 

               

Rozhovor s dalším členem VV OFS, tentokrát s Janem Střížkou

Staronovým členem výkonného výboru OFS Jičín se stal Jan Střížka. V letošních volbách obhájil svůj mandát, v prvním kole získal od volitelů 13 hlasů a následujícím "rozstřelu" v kole druhém získal o čtyři hlasy více, tedy 17, a jako první v pořadí mezi třemi účastníky tohoto kola se stal šestým členem výkonného výboru Okresního fotbalového svazu.

1. Pane Jane Střížko, zkuste nám nastínit, v čem budou spočívat Vaše první kroky či návrhy ve výkonném výboru Okresního fotbalového svazu Jičín

"Moje první kroky nebo návrhy budou v oblasti propagace fotbalu na našem okrese, a také dle možností zajištění většího množství sponzorů. Ohledně propagace se bude jednat o vydávání pravděpodobně měsíčního vydání „Fotbalu v okrese“ v elektronické podobě, když budeme chtít využít i nově vytvořených facebookových stránek OFS Jičín. Tímto bychom chtěli přímo kontaktovat jednotlivé oddíly, kterým bychom chtěli přiblížit aktuality ze všech soutěží a to včetně fotografií".

 

2. Jak hodnotíte současný stav nebo spíše paralýzu amatérského a mládežnického sportu?/

"Kdo má fotbal trochu rád, a to na jakékoliv úrovni, tak mu určitě ta atmosféra z utkání, dát si klobásku a popovídat si, určitě chybí. Je to prostě nekonečné, a týká se to všech kategorií, mládeže nevyjímaje. I ze svého okolí vím, jak fotbal, tréninky a turnaje dětem a mládeži chybí. Mám ještě obavu, že pokud dovolí amatérský fotbal, bude to mít dopad na nějaké množství diváků v hledišti a bez nich, pro které se tento sport hraje, to je o ničem"

 

3. Volby do OFS Jičín byly předmětem poměrně intenzívní masáže ze strany editora facebookového profilu Fotbal v Královéhradeckém kraji Tomáše Brixiho. Jak byste tuto skutečnost komentoval?

"Ta "masáž" mě spíše přesvědčila, abych kandidoval do dalšího volebního období. Ještě nějakou dobu před podáním kandidátky jsem nebyl pevně rozhodnutý. Některá vyjádření a komentáře pana Brixiho musela spoustě lidem "vnitřně" ublížit. Já jsem třeba pana Berbra viděl pouze jednou v životě a to na fotbalovém galavečeru, který jsem pořádal s Krajským fotbalovým svazem a určitě jsem se za nějakého jeho příznivce nepovažoval a nikdy ho nepodporoval. A poslední věc k této otázce, vůbec mi nevadí někdo, kdo má na práci druhých jiný názor, nebo na dění kolem fotbalu. Ale jedno vím určitě, když budu mít s někým nějaký problém, nebo nebudu souhlasit, tak zvednu telefon, nebo se s tím dotyčným setkám a určitě se nějaké východisko najde nebo se věc vysvětlí. Ale urážky a osobní výpady zejména na sociálních sítích, které nejdou vzít zpět, nepovažuji za důstojné"

 

4. V šestici Vašich kolegů ve výkonném výboru OFS Jičín jsou čtyři staronoví členové, kteří obhájili mandát, a tři noví členové. Jak hodnotíte tento personální stav?

"Co se týče výsledků voleb a personálního složení, tak se na spolupráci moc těším. Začal bych u Pavla Kozáka, který získal nejvíce hlasů a musím říct že, opravdu zaslouženě. Je to člověk, který si umí poradit, a bez něj bych si nedokázal působení ve VV představit.

U pana Hradeckého mám záruku naprosto férového rozhodování v případě disciplinárních rozhodnutí.

Pana Blažeje znám hlavně z VV KFS, kde jsem několikrát byl na jednání vzhledem k funkci předsedy Fotbalu v kraji. Na našem okrese bude určitě přínosem, a to díky znalostem kolem mládežnického fotbalu, který pevně věřím se na našem okrese od příští sezony určitě "rozjede"

Pana MUDr. Malého neznám osobně, ale zde bude určitě záruka dobré spolupráce, protože se jedná o aktivního hráče a je potřeba mít na věci pohled i z jiné strany.

To samé platí i o panu Křížovi, kterého znám ze zápasů v Nové Pace"

5. V roce 2021 má proběhnout významově velmi výrazná volební Valná hromada FAČR. Kdo by pro Vás osobně byl hypoteticky nejlepší kandidát - Vladimír Šmicer, Petr Fousek, Martin Malík nebo někdo jiný?

"Určitě pan Petr Fousek"

 

6. Fotbalové veřejnosti na Jičínsku jste spolu se svými kolegy představil program činnosti a cílů pro další volební období. Co je pro Vás osobně z tohoto programu největší prioritou?

"Priority jsou dvě. První je určitě obnovit soutěže dorostu, protože ten mezičlánek určitě chybí a musíme tímto přemýšlet do budoucnosti. Druhá věc je zvýšit stav rozhodčích a motivovat je směrem kupředu"

 

7. Pojďme do minulosti. Které své dva funkcionářské vklady považujete své největší úspěchy?

"Zmínil bych se, že jsem po dobu 5 let působil jako Předseda Fotbalu v kraji a podílel se tím na vydávání tohoto časopisu, a dále jsem se podílel na spolupořádání fotbalových galavečerů v našem kraji, kde byla možnost poznat úžasné lidi z oddílů, trenérů, prostě všech, kteří pro královehradecký fotbal včetně okresů odvedli mnoho práce, a byla to možnost, jak jim veřejně za práci poděkovat. Myslím, že galavečery měly vždy velmi vysokou úroveň.

Druhou věc, kterou bych zmínil, byla práce delegáta KFS, která trvala také 5 let"

 

8. Ve své profesní a fotbalové kariéře kombinujete svoji práci ve společnosti pana Plachetky, jednoho z partnerů OFS, a činovníka ve fotbale. Jak se Vám daří skloubit poměrně náročnou profesní činnost v oblasti bezpečnosti práce s fotbalovými aktivitami?

"Ano v současné době pracuji ve společnosti Plachetka s.r.o., kde mám v náplni práce

vše co se týče tisku, firemního marketingu a bezpečnosti práce. Přes týden se maximálně věnuji práci ve firmě a víkendy jsou jasné, pokud se hraje, tak sobota i neděle na fotbale. Protože pan Plachetka je velký příznivec fotbalu, mám samozřejmě možnost fotbalové záležitosti řešit i v týdnu"

 

9. Ve fotbalovém hnutí jste znám jako delegát Krajského fotbalového svazu a teď OFS. Jak hodnotíte výkonnost rozhodčích KFS a stav fotbalu v našem kraji?

10. V jednom z předchozích rozhovorů řekl Váš kolega Pavel Kozák, že byste se pro čistotu fotbalu rozkrájel. Musel jste někdy v pozici delegáta řešit stav, kdy jste se musel tzv. rozkrájet?

"Zde bych spojil obě otázky dohromady. Moje výhoda byla, že jsem nebyl aktivní rozhodčí, takže když jsem začínal, většinu rozhodčích jsem neznal. Samozřejmě, že za tu dobu a při množství sledovaných utkání byly takové, kdy bylo všechno v pořádku, a pak takové, kdy se tyto musely řešit v příslušné komisi.

Do hlav některých rozhodčích jsem "neviděl" ale určitě byl, a je rozdíl, pokud vám udělá chybu, která ovlivní vývoj zápasu mladý rozhodčí, který píská krátce, a kde vidíte i nervozitu před utkáním, nebo takový, který píská 20 let, a chyby se v některých utkáních opakují. To byly právě ty situace, kde se člověk dostával do názorového střetu.

Někdy tomu samozřejmě přispívá i složitost některých pravidel (ruka, ofsajdová postavení), kdy je rozhodčí vystaven tlaku, i když své rozhodnutí udělal správně.

Proto je také jeden z bodů programu možnost se seznámit s některými změnami pravidel, včetně názorných ukázek, které jsme schopni oddílům v případě jejich zájmu prezentovat. Jinak přímo současnou úroveň krajských rozhodčích neznám, vím ale, že máme díky práci předsedy Honzy Šotka poměrně významné zastoupení v těchto soutěžích, a samozřejmě bych si přál, aby se i dalším dařilo tak, aby našli uplatnění ve vyšších soutěžích"

 

11. Nyní už trochu méně vážně. Váš syn Daniel působil v Hořicích v dorostu a později také koketoval s profesí rozhodčího. Má fotbal nyní v jeho současné životní etapě ještě místo?

"Syn Daniel v dorostu v Hořicích už nehrál. Působil však 4 roky jako rozhodčí. Fotbal pořád rád sleduje, ale v současné době se věnuje rodině. Myslím, že se ještě v nějaké podobě k fotbalu vrátí"

 

12. Sparta nebo Slavia nebo někdo jiný?

"Určitě Sparta"

 

13. Nyní Vás vyzkoušíme jako prognostika. Slavia Praha hraje v osmifinále Evropské ligy dvojzápas s Glasgow Rangers. Jak tyto duely dopadnou a kdo postoupí?

"Výhru bych samozřejmě přál českému týmu"

 

14. Fotbalový funkcionář má někdy poměrně omezený časový prostor pro dovolenou. Jaká je nebo byla pro Vás ta ideální?

"S přítelkyní si jednou za rok uděláme zasloužený odpočinek a vyrazíme třeba k moři"