Reklama

 


      

 

 

              

 

               

Rozhovor s Mgr. Vladimírem Blažejem, novým členem VV OFS

Činovník, který je znám nejen po celém Královéhradeckém kraji, člověk s mnoha zkušenostmi, dlouholetý trenér mládeže i dospělých, bývalý předseda a místopředseda Krajského fotbalového svazu, se letos rozhodl kandidovat do Výkonného výboru Okresního fotbalového svazu Jičín. Od zástupců klubů jičínského okresu obdržel 16 hlasů a byl zvolen v prvním kole.

1. Pane Vladimíre Blažeji, kdo Vás oslovil ohledně kandidatury do OFS Jičín a proč jste se rozhodl to přijmout? Spolupracoval jste s OFS Jičín i v minulosti?
"O této možnosti jsem diskutoval samozřejmě s předsedou jičínského svazu Janem Šotkem a dal jsem i na radu mého nynějšího blízkého spolupracovníka Pavla Kozáka. Proč jsem se tak rozhodl? Již několik let bydlím ve Staré Pace, kde jsem stihl postavit rodinný domek a vrátil se tedy tam, kde jsem vyrůstal, čtvrtý rok pak působím v trenérské roli v Železnici. Navíc jsem byl v minulém volebním období zástupcem OFS Jičín ve Výkonném výboru Královéhradeckého KFS a k okresnímu fotbalu na Jičínsku jsem logicky pouto získal".

2. V čem budou spočívat Vaše první kroky či návrhy ve výkonném výboru Okresního fotbalového svazu Jičín?
"První návrh bude směřovat k mládežnickému fotbalu a bude skládat z koncepce činnosti výběrů OFS, ze snahy o zefektivnění činnosti Grassroots manažera mládeže, z návrhů na obnovu akcí školního fotbalu, z podpory kopané dorostu a starších žáků a z rozpracování spolupráce více sportovních svazů na případném vzniku střediska mládeže na Jičínsku. Druhý návrh bude směřovat ke kopané dospělých, musíme se připravit i na to, že počet týmů v okresních soutěžích může klesnout a k tomu je třeba připravit možné varianty. Třetí návrh bude fotbalově politický, určitě budu navrhovat výzvu našeho svazu, aby předsedové OFS nekandidovali na jinou volenou funkci. Kumulace volených funkcí, o to více těch statutárních, je problém jak v oblasti řízení, tak v oblasti protichůdnosti řady rozhodovacích procesů. Navíc si všichni musí uvědomit, že vést segment regionálního fotbalu po situaci, kterou prožíváme, bude především krizový management a tvrdá práce ve jménu restartu. Obávám se, že tolik osobností s polypotenciálem nemáme".

 

3. Jak hodnotíte současný stav nebo spíše paralýzu amatérského a mládežnického sportu?
"V současné době všichni řeší především přítomnost a nikoliv budoucnost. Platí to ve sportu, ve školství, v ekonomice, v motivačním nastavení společnosti. Od našich dětí a mládeže si půjčujeme jejich budoucnost. Protože pracuji dlouhá léta ve školství, vidím, co současná doba s velkou částí našich nejmladších provádí. K faktorům, které uváděl ve svém rozhovoru kolega Daniel Malý, bych přidal ztrátu motivace, soutěživosti a jistých návyků, které se později budou měnit na životní a pracovní. O tom, že sport, tělocvik a pohyb byl vždy pokládán za činnost ve jménu zdraví a nyní se tento pohled zcela změnil, o tom už bylo hovořeno a psáno mnoha kapacitami, ke kterým vzhlížím s jistou úctou. Příkladem je třeba docent Pavel Kolář."

4. Volby do OFS Jičín byly předmětem poměrně intenzívní masáže ze strany editora facebookového profilu Fotbal v Královéhradeckém kraji Tomáše Brixiho. Masáž se okrajově týkala i Vaší osoby. Jak byste tuto skutečnost komentoval?
"Tomáš Brixi se zahalil názvem svého facebookového profilu Fotbal v Královéhradeckém kraji a řada čtenářů asi vůbec netušila, že za tímto profilem stojí on. Navíc v sobě výrazně sdružuje DNA dvou profesí, fotbalového rozhodčího a internetového novináře, tedy profesí, ve kterých velká část jejich provozovatelů dojde k názoru, že má a musí mít vždycky pravdu. Všichni, kdo působíme jako trenéři, hráči, činovníci, víme, že existuje výhra, remíza a také prohra a naučíme se s prohrami žít a zacházet. A Tomáše Brixiho především ve vztahu k mé osobě ovlivnil rok 2012, kdy svoji fotbalovou dráhu spojil s pozicí sekretáře KFS. A protože jsem patřil do skupiny, která to viděla jinak v podobě profesionálního tandemu Ladislav Brož-Karel Havlíček, stal jsem se pro něho velmi neoblíbenou personou. A z toho plyne směs řady výstřelů různými náboji skládajících se z upravených historických příběhů, z neúplné faktografie a z vyslovených nepravd. Navíc Tomáš Brixi píše velmi selektivně, některé osoby se snaží dehonestovat, jiné záměrně zejména z řad svých kamarádů a donátorů vynechává, i když ví a zná. A Jan Šotek také patří do té první skupiny. Sice musím ocenit omluvu Tomáše Brixiho na jeho adresu, ale přišla až den po volbách".

5. Fotbalové veřejnosti na Jičínsku jste spolu se svými některými kolegy představil program činnosti a cílů pro další volební období. Co je pro Vás osobně z tohoto programu největší prioritou?
"Asi na úvod nemohu odpovědět jinak než jsem odpověděl v reakci na první otázku. Fotbal by měl být navíc součástí kultury města či obce, hřiště pak místem, kde se budou scházet rodiče, jejich ratolesti, trenéři, hráči a fanoušci. Pro mne je v tomto směru obrovskou inspirací Železnice, protože tam lidi, kteří chodí na hřiště fotbalem žijí a baví se jím. Aby to takto fungovalo, musíme mít dostatek dětí, hráčů, trenérů, činovníků i rozhodčích. Takže prioritou musí být celý program".

6. Trénujete v Železnici, která vede v dosavadním okleštěném průběhu soutěžního ročníku krajskou 1. B třídu. Věříte, že se letošní soutěžní ročník dohraje? Co by ve vztahu k tomuto dosavadnímu umístění bylo Vašim trenérským přáním?
"Víra je věci jedna, realita věc druhá. Ano, dokáži si představit, že se tento ročník dohraje, ale v této představě mi brání uvažování a vztah ke sportu celé řídící nomenklatury našeho státu. Stačí sledovat média. A moje přání k týmu Železnice - hlavně to, aby jsme se na prvním tréninku po tomto smutném období sešli ve stejném složení jako před ním, aby kluci byli stejně motivovaní a zapálení jako doposud a aby se kapitán a duše týmu Michal Beránek dočkal i po třicítce té vysněné mety".

7. Dlouhá léta jste trénoval a budoval fotbal v Novém Bydžově, potažmo RMSK. Jak na to vzpomínáte a sledujete další kroky oddílu již bez Vaší přítomnosti?
"Klub má sídlo ve škole, kterou řídím, předseda RMSK je jeden z mých nejbližších kolegů. Takže logicky sleduji, fandím a podle svých možností občas pomůžu. Vzpomínky jsou nádherné, od titulu halového mistra ČR mladších žáků až po plejádu hráčů, kteří Cidlinou prošli a nyní je vídáme na televizních obrazovkách, ať už je jedná o skupinu ligových gólmanů v čele s Alešem Hruškou či Milanem Knoblochem nebo o Jana Kuchtu či Václava Pilaře. A kroky oddílu - myslím, že mladá garda, která nastoupila místo nás vyhořelých veteránů, si vede velmi dobře a zejména mládežnický segment udržela na výborné úrovni. A dospělý fotbal pod vedením Petra Průchy nastoupil cestu, která je správná a efektivní".

8. V okrese Jičín je všeobecně známo, že právě RMSK „přetahuje“ do svých mládežnických mužstev hodně hráčů z našeho okresu, kteří nám zde pak chybí. Dá se tomu nějak čelit, zabránit, nebo je to správné, že kluci mají možnost hrát vyšší soutěž? Dle Vašeho názoru, od jakého věku by měla být možnost takto hráče přetahovat do jiných klubů?
"Termín "přetahování" je hodně diskutabilní a zavádějící, každý motivovaný rodič a hráč, který má možnost růstu, za tím růstem jde. Kluby mají možnost se rozumně efektivně dohodnout a řadou příkladů bych z minulosti mohl sloužit. Z RMSK pochopitelně také hráči odcházeli a odcházejí do licenčních klubů. Asi všichni víme, že tady byl institut střídavého startu, který vyšel z dílny Královéhradeckého KFS, byl nakonec zbytečně zrušen na rozdíl třeba od hokeje. Tento institut umožňoval bezproblémovou činnost hráče v době žákovského věku jak v domácích podmínkách, tak i v podmínkách, které nazvěme růstové. A od kterého věku by měl hráč předcházet? O tom je projekt mládežnických akademií, takže z mého pohledu od kategorie starších žáků".  

9. Pojďme do minulosti. Které své funkcionářské vklady považujete za své největší úspěchy? 
"Určitě svůj podíl na založení RMSK Cidlina, dále i rozjezd Královéhradeckého krajského fotbalového svazu v roce 2001 po reformě státního uspořádání, když jsme spolu s kolegy začínali s pár korunami a s několika kusy nábytku. A desetileté působení v roli předsedy Komise mládeže ČMFS vedle osobností typu Jakuba Dovalila, Romana Vonáška, Luďka Procházky či Boba Pánika, které vyvrcholilo stavem, že Česká republika byla v letech 2007 a 2008 hodnocena jako jedna ze tří nejlepších v oblasti práce s mládeží. Stříbro z MS dvacítek či další medaile z evropských mistrovství, to byly super chvíle a oceněním bylo i to, že jsme byli pozváni do Německa, kde jsme v Mnichově a v Oberhackingu spolu s Rudolfem Řepkou, Otou Mestekem či Dušanem Žovincem přednášeli německým kolegům o tom, jak to tady děláme".

10. V červnu 2021 má proběhnout významově velmi výrazná volební Valná hromada FAČR. Kdo by pro Vás osobně byl hypoteticky nejlepší kandidát - Vladimír Šmicer, Petr Fousek, Martin Malík nebo někdo jiný?
"Jednoduchá odpověď - Petr Fousek. Minoritně jsme ho v tomto kraji podporovali i v roce 2017, bohužel naprostá většina se přiklonila k současnému řešení. V tomto směru si cením tehdejšího stanoviska OFS Jičín a Jana Šotka, jejich hlas i tehdy Petru Fouskovi patřil. Pokud by tehdejší volební elektorát dal hlasy tehdy tomuto zkušenému diplomatovi s evropským renomé, s morálními kvalitami a člověku s dokonalou znalostí fungování sekretariátu FAČR, nemuseli jsme nyní řešit takový marasmus jako nyní. A to je také moje sdělení všem, kteří nyní bez znalosti hodnotí a dělí fotbalové hnutí na berbrovce a revoluci. Mezi nimi byla a je totiž také skupina těch, kteří si pořád uchovávali svůj rozum a svoje názory".

11. Nyní už trochu nevážně. Vzpomenete ve své bohaté trenérské kariéře na nějakou velmi kuriózní situaci, která se udála během zápasu, nebo na nějaký svůj gól?
"V trenérské kariéře asi na zápas Cidliny v dorostenecké divizi v Chrudimi, kde se střetly týmy s jasnou vizí v podobě postupu do dorostenecké ligy. Vítěz bral všechno, v 89. minutě vedl AFK Chrudim1:0, v 90. minutě po rohu vyrovnal Tomáš Hrabík a v 92. minutě tentýž hráč z protiútoku rozhodl o naší výhře. Co se dělo v kabině a v autobuse, to nebylo pro skrytou kameru. A moje góly - vždy to byly branky v prvních zápasech po postupu mládežnických týmů Nové Paky do vyšších soutěží, v žácích rozhodující gól v Trutnově na konečných 0:1, v dorostu v 15 letech úvodní gól v krajské soutěži proti Hořicím".

12. Sparta nebo Slavia nebo někdo jiný?
"Dlouho a dlouho Sparta a pak přišel zlom, kdy jsem začal prožívat zápasy klubů, ve kterých pracovali a pracují nejprogresívnější trenéři v České republice, tedy Pavel Vrba, Jindřich Trpišovský a v poslední době také Martin Svědík. Tyto osobnosti jsou pro mne důkazem, že i v našich podmínkách jsme schopni složit konkurenceschopné týmy".

13. Nyní Vás vyzkoušíme jako prognostika. Slavia Praha hraje v osmifinále Evropské ligy dvojzápas s Glasgow Rangers. Jak tyto duely dopadnou a kdo postoupí?
"Rozhodne penaltový rozstřel po dvou remízách a Ondřej Kolář se v něm zaskví skvělým postřehem".

14. Fotbalový funkcionář má poměrně omezený časový prostor pro dovolenou. Jaká je pro Vás ta ideální?
"Se svým protějškem si užíváme již několik let dovolenou ve stylu Aleše Hámy "karavanem po Česku". Hodně se nám líbí poznávačky jiných zemí, zážitky máme z Ukrajiny či z Rakouska. Petrohrad ani Slovinsko nám v roce 2020 nebyly přány.  A sjíždění Vltavy nebo náš cykločundr chybět nemůže o žádných prázdninách".